top of page

Käharsulgsus

Kiire pilguheit ajalukku


Rahvakeeles tuntud ka kui säbarsulgsed kanad. Ka Sebastoopoli haned on ametlikult käharsulgsed haned, mitte säbarsulgsed haned.


Käharsulgsed kanad olid Euroopas tuntud juba 1600 aastatel kui Aldrovandi neid oma töödes kirjeldas. Lõuna-Ameerikasse viidi käharsuled kuskil 1800 aastatel ja Aasias on see suleolek levinud näiteks Guangdong provintsi Kirin pärandkanadel.


/--/ Pahulil olid suled imeõrnalt ja vahuliselt pehmeis kiharais tagurpidi keeratud. /--/ nii kirjeldab Irma Truupõld oma 1919 a. kirjutatud lasteraamtus #Rohelise päikese maa" sõbralikku hoovikana Pahulit.



Käharsulgsus


Siin tuleb eristada kahte asja:


1. Eraldiseisev tõug oma tunnustatud tõustandardiga.

2. Vastava geeni tagajärjel kaardus sule olek, mis võib esineda ükskõik mis tõu esindajal.


 

Käharsulgne kui eraldiseisev tõug


Üheksas Euroopa (Belgia, Tšehhi, Prantsusmaa, Saksamaa, Iirimaal, Itaalia, Poola, Slovakkia ja Suurbritannia) riigis ja Austraalias on Frizzle tunnustatud omaette tõuna tõustandardi järgi.


Käharsulgsete (Frizzle), kui erineva tõu standardid on kohati erinevad. Käharsulgsetel peaks olema üherealine hari, karvutud jalad ja 4 varvast. Munad on valged või kreemikad.


Tavakaalus kukkede kaal jääb 3,2-3,6 kg vahele. Tavakaalus kanad peaksid kaaluma 2,25-2,7 kg vahel. Bantam-suuruses kuked 680-790 g ja kanad 570-680 g vahel. Austraalia standardi järgi on bantam-suuruse kaalunumbrid mõnevõrra suuremad, kuked 960-1075 g vahel ning kanad 790-910 g vahel.


Entente Européenne ehk Euroopa standardi järgi võivad käharsulgsed olla kas mustad (black), sinised (blue), käovärvi (cockoo) või valged (white). The Poultry Club of Great Britain ehk Suurbritannia Linnukasvatuse Selts tunnustab 19 eri värvust. The Australian Poultry Standards tunnustab umbes 7 eri värvi.


 


Käharsulgsus kui sule olek


Frizzle ehk käharsulgne


Käharsulgsete tibude lootesulestikud näevad pealt vaadates välja nagu oleks tibul udusuled sassis ja ta tuli just vannist. Aga see ei pea paika iga käharsulgse tibu puhul.


Elle Silla lootesulestikus Sama tibu juba Sama tibu täiskasvanud

käharsulgne tibu. suuremana ja tibusulgedega. kanana.



Käharsulgse kana/kuke suled kasvavad kehast eemale ja kaarduvad suletipuga pea suunas.


Seda tekitab α-keratin (KRT75) mutatsioon mis põhjustab defektset sulerootsu arengut (enamikel käharsulgsetel kanadel) ja KRT75L4 geeni puudumine (Hiinast pärit Kirin kanadel).


Mittetäielikult dominantse autosoomse geeni F ja retsesiivse autosoomse geeni mf koosmõjul puudub kontuursulgedel tugev sulerood, need on linnu pea suunas kõverdunud. suleudemed on keerdunud.



Ly Limbergi nooruke käharsulg. Ly Limbergi käharsuled.


Nende kanade külmataluvus on märkimisväärselt väiksem, kui siledasulgsetel kanadel. Tagurpidi kasvavate sulgede vahele ei jää soe õhk pidama. Lisaks puhub tuul niigi tagurpidised suled veelgi rohkem tagurpidi ja kana nahk on pidevalt paljastatud välistele tingimustele.


Samal ajal on nende kanade kuumataluvus tunduvalt kõrgem, kui tavakanadel. Tavakanade munatootlikus kuumade ilmadega (üle 30 soojakraadi) langeb, sest kanad ei suuda ennast piisavalt hästi jahutada. Õhuringlus käharsulgsete kanade sulgede vahel on aga nii hea, et isegi kõrgendatud temperatuuriga säilib nende munatootlikkus samal tasemel, mis neil on tavatingimustes.


Frizzle chicken.
Ly Limbergi käharsulg tööpostil.

Käharsulgsed kanad ei suuda lennata ning kõrgemale hüpata. Nende õrred peaksid asuma natukene madalamal kui tavakanade õrred, muidu võivad nad magamiseks hakata eelistama pesakaste.


Käharsulgsus esineb mis tahes tõugu kanal/kukel ja seda leidub kõige enam kääbuskanadel. Kõige tavalisemalt on käharsulgsed kotšinid (Cochin), paduaanid (Polish), plimutrokid (Playmouth Rock), jaapani kanad (Japanese) ja siidikanad (Silkies).



Siret Talpseppa kuke Kräsu areng tibust täiseani.




Double frizzle aka Frazzle ehk murduvsulgne


Murduvsulgne võib olla mis tahes tõu lind kahe kaardus sule geeniga ehk siis selle isendi mõlemad vanemad olid käharsulgsed. Selline ristamine põhjustab sulgede lokkimist, kõvenemist ja hõrenemist. Suled on haprad ja murduvad kergesti. Kanade kehal on palju sulevabu laike. Nahal on kohati palju mädaseid punne. Need on sisse kasvanud suled.


Murduvsulgsete kanade kasv on aeglustunud ja kehahoiak on kängus. Neil on erinevad südamehaigused ja muud tervise hädad. Selliste ristandite loomist ei peeta heaks tavaks. Murduvsulgne on ülearetatud käharsulgne. “Ülearetus on probleem, kui need tunnused, mida aretuse läbi võimendatakse, põhjustavad loomadele kannatusi ja vähendavad nende elukvaliteeti.”


Inimesed, kes soovivad käharsulgseid linde sisaldavast karjast haudemune korjata, peavad valima, kas karjas on käharsulgsed ainult kanad või ainult kuked. Mõlemad koos ühes karjas käharsulgsed olla ei tohiks.


Murduvsulgset kana on lihtne segi ajada suleprobleemidega kanaga. Kuid kui kanal ei ole mõlemad vanemad käharsulgsed, siis ei ole ka tegemist murduvsulgse kanaga.




Käharsulgsuse aste


Käharsulgsuse astet ehk tugevust ja ka väljendumist mõjutab geenide kombinatsioonid, ilm, sule olek jms.


Ly Limbergi nunnud käharsuled

Tugevate sulgedega (paduaanid, munakana ristandid) linnutõugude suled on lühemad, nad kaarduvad vähem aga nad on ka hapramad. Käharad suled on laiemad ning katavad keha ühtlasema puhvina. Tugev tuul paljastab nahka vähem kui pehmema sulega käharsulgsetel kanadel. Ilm mõjutab nende sulgede kähardumist vähem ehk siis niiskema ilmaga ei lähe suled sirgeks.






Pehmemate sulgedega (Cochin, Orpington) lindude suled on pikemad ning tõmbuvad rohkem lokki ning ning linnu vananedes aga ka niiskemate ilmadega, venivad lokid sulgede seest välja ning suled muutuvad sirgemaks.


Siret Talpseppa kukk Kräsu suvel Siret Talpseppa kukk Kräsu talvel kui ilmad on muutunud niiskemaks




Mittetäielik käharsulgsus


Lisaks võib käharsulgsus väljaenduda ka ebatäiuslikult. Alljärgneva näite varal tundub nagu oleks kähardunud ainult saba kattesuled aga pilti lähemalt vaadates selgub, et ka kaela kattesuled on kergelt kähardunud, samas kui ülejäänud suled tunduvad siledad. Ülejäänud sulgedes on kähardumise geen lihtsalt represeeritud ning ta väljendub vähem.


Liia Õitspuu preili


 

Ristamine

Frizzle chicken with a smooth feathered chicken
Irma Kaju ühepere käharsulgne ja siledasulgne.

Käharsulgne + käharsulgne = 25 % murduvsulgne, 25 % käharsulgne, 50 % siledasulgne


Käharsulgne + siledasulgne = 50 % käharsulgne, 50 % siledasulgne


Parimate tulemuste jaoks soovitab USA Käharsulgede Klubi kasutada käharsulgset kukke ja siledasulgset kana.



 

Kasutatud allikad:


https://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371/journal.pgen.1002748 (The Chicken Frizzle Feather Is Due to an α-Keratin (KRT75) Mutation That Causes a Defective Rachis - Ng, Wu, Foley, Foley, McDonald, Juan, Huang, Lai, Lo, Chen, Leal, Zhang, Widelitz, Patel, Li, Choung, 2012)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30572816/ (A novel deletion in KRT75L4 mediates the frizzle trait in a Chinese indigenous chicken – Dong, He, Wang, Li, Li, Tao, Chen, Li, Yang, Li, Zhang, Zhang, Wang, Akinyemi, Meng, Du, 2018)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23687142/ (Performance comparison of laying hens segregating for the frizzle gene under thermoneutral and high ambient temperatuures - Zerjal, Gourichon, Rivet, Bordas, 2013)

Linnukasvatuse terminid, Tikk, Piirsalu, Tikk, Hansson, Taru 2011

Rohelise Päikese maa, Irma Truupõld, 1980


Related Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page