Selles postituses räägin natukene lähemalt kanade haiguste kokkuvõtlikust tabelist mille olen kokku pannud. Kuidas see on üles ehitatud ja milleks kasulik. Üritan seda teha tavalisele kanapidajale arusaadavas keeles.
Tabel avaneb allaolevalt lingilt. Kasutusse läks Google Spreadsheet sest koduleht nii mahukat tabelit kahjuks ära ei majanda.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1nE4eryD22eEpA8e_FMt-ys-qDbIOuHbvJA9Ua43hkPc/edit?usp=sharing
Mis andmed haiguste kohta on tabelis olemas?
Iga haiguse kohta on tabelis järgmised andmed: haiguse tekitaja, nimi inglise keeles, nimi eesti keeles, alamrühm (hingamisteede haigused, mitterespiratoorsed viroosid ehk viiruslike haigustekitajate poolt tekitatud haigused mis ei tabanda hingamisteid, mitterespiratoorsed bakterioosid ehk bakterite tekitatud haigused mis ei tabanda hingamisteid, parasitoosid ehk nii sise- kui ka välisparasiitide poolt tekitatud haigused, pärmseene vohamise tõttu tekkivad haigused ja viimasena ka vitamiini vaeguste tunnusmärgid) ja silmaga vaadeldav kliiniline pilt ehk haiguse tunnused mis avalduvad, kui me kana silmadega vaatame või kõrvadega kuulame.
Iga inglise keelne haiguse nimetus avab peale klikkides selle haiguse kirjelduse inglise keelses keskkonnas. Tavaliselt on selleks Merck & Co. MSD Vetenary Manual oma põhjatute teadmiste ja heade haigust kirjeldavate piltidega. Kui Merck lehel haiguse kirjeldus puudus, siis leidsin selle info linkimiseks mujalt.
Eesti keeles on kana haiguste kohta suhteliselt vähe internetis loetavat kirjandust ning kõik haigused, mille lingid leidsin, need ka eesti keelsete nimetustega ühendasin. Enamuses on sellekohase tubli töö ära teinud Janek Prits ja Estfarmi meeskond.
Millistesse kategooriatesse ja miks on jaotatud tundemärgid?
Kõik tundemärgid püüdsin jaotada kategooriatesse: nägu, nahk, hingamine, nõrevool, hari ja lokutid, jalad, skelett (väga üldine ja laialivalguv, sest parema nimetuse peale lihtsalt ei tulnud), olek (samamoodi on ka see alapealkiri kaugel täiuslikkusest aga kuna millegi parema peale ei tulnud siis nii ta hetkel jäi), pugu, väljaheited, kloaak, suled, munad, söök, surm. Seda selleks, et oleks lihtsam erinevaid tundemärke eristada ning ka selleks, et neid kuidagi loogiliselt omavahel ühendada. Hetkel on tabelis 95 erinevat tunnust, mille järgi haigust välise vaatluse põhjal määrata võiks.
Kas tabelit kasutades saabki kana haigusi määrama hakata?
Põhirõhk sõnal "võiks". Üks asi mis tabelit uurides peagi selgub, on tõsiasi, et enamikel haigustel on sarnased avaldumise tundemärgid ning täpse haiguse määramise jaoks aitab ikka ainult labor. Labor võib olla kasulik ka lihtsalt juba tekkinud kahtluse kinnitamiseks või ümber lükkamiseks.
Mainin ära, et raha ma kellegi käest labori soovitamise eest ei saa. Laborit soovitan, kuna olen jõudnud arusaamisele, et kanakasvataja arvates on labor hästi kallis ning mõttetu koht, mis millegagi kedagi aidata ei saa. Tegelikult ei ole kurgutampooni abil bakteri määramine (2022 aastal 27,80 EUR) ja õige ravimi määramine (umbes 13 EUR) või kana väljaheiteproovist parasiitide otsimine (umbes 14 EUR) kuigi kallid protseduurid. Siit kiire link labori hinnakirjale. Arvestama peaks, et paljalt silmaga ei suuda ka staažikas loomaarst kana haigust tavaliselt määrata ning lõpptulemuseks võib olla vale haiguse ning vale ravi määramine, mis paremal juhul pikendab ravi aga halvemal juhul sureb kana ja tema kaaslased lihtsalt ära.
Mitu haigust on tabelis?
Loomulikult ei ole siin tabelis kõiki kanade haigusi. Hetkel on seal ainult need kõige levinumad. Loodetavasti aja möödudes kasvab ka tabel ning lisandub uusi haigusi nimekirja. Sel nädalal avaneb tabel erinevate hingamisteede haigustega, järgmisel nädalal lisan juurde mitterespiratoorsed viroosid jne.
Kuidas tabelit kasutada?
Kõigepealt loe läbi kõik tundemärgid ja mõtle, kas oled neid oma kanadel kohanud. Mõtle, milline vahe võiks olla kanadel, kellel on nõrkus, halvatus või hoopis loidus? Arsti keeles olevad tundemärgid (tsüanootiline, konjuktiviit jms) olen kirjutanud lahti lihtrahva keelde.
Kõik tulbad on külmutatud ning neid lugeja ehk Sina, muuta ei saa. Ja kui oled kõik tundemärgid läbi käinud, ja endale kuhugi märke teinud, siis keri mööda tulpasid edasi, et leida haigus mis ühtib enam-vähem sinu kanade tundemärkidega.
Pea meeles, et alati ei avaldu kõik tundemärgid ja mõnikord võib kanal olla mitu haigust korraga. Rõhutan veelkord, et tabelit ei saa kasutada 100% kana haiguse määramiseks. Pigem annab tabel aimu, millised haigused on kanadel üldse olemas, kuidas need väljenduda võivad ning loomulikult on tundemärkide loetelu hea tulevikuks meelde jätta. Silm otsib paremini seda, mida ta teab.
Kas tabelit saab ka alla laadida?
Kuna tabel on pidevas muutumises ja täiendamises, siis keegi tabelit endale alla laadida hetkel veel ei saa. Kui olen kõik tabeli osad üles laadinud siis jagan ka linki, millega kõik soovijad saavad tabeli endale alla laadida, et kodus oma arvutis sellega edasi toimetada. Märgin selle parem kohe siia ära, sest selle kohta on tekkinud palju küsimusi.
Mis haigused on tabelis?
Respiratoorsed haigused ehk hingamisteid tabanduvad haigused nagu lindude rõuged, Newcastle`i haigus ehk lindude aasia katk, lindude koronaviirus ehk infektsioosne bronhiit, lindude tuberkuloos ehk mükobakterioos, ornitobakterioos, linnugripp ehk lindude katk, lindude nakkav nohu, larüngotrahheiit, klamüdioos, paistes pea sündroom, mükoplasmoos, aspergilloos, lindude koolera ehk pastörelloos ja Riemerella anatipestifer bakterinfektsioon.
Mitterespiratoorsed viroosid ehk viiruslike haigustekitajate poolt tekitatud haigused mis ei tabanda hingamisteid nagu Mareki haigus, lümfoidne leukoos, nakkav bursiit ehk Gumboro haigus, entsefalomüeliit, munatoodnagu languse sündroom, tibude nakkav aneemia, tibude nakkav toitainete mitteomastamise sündroom, kõõlusetupepõletik ehk tenosünoviit.
Mitterespiratoorsed bakterioosid ehk bakterite poolt tekitatud haigused mis ei tabanda hingamisteid nagu gallibakterioos, tibude mittenakkav nabaväädi põletik, pulloroos ehk lindude tüüfus, nekrootiline enteriit, kolibakterioos ehk kolibatsilloos, botulism, stafülokokkoos, spirohetoos, streptokokoos, tibude kampülobakterioos, punataud ehk erusipelas.
Avitaminoosid ehk erinevad vitamiinide vaegused nagu A-avitaminoos, B-avitaminoos, D-avitaminoos ja kaltsiumi puudus, E-vitamiini ja seleeni puudus ning rahhiit.
Kui mingi tabeli osa kohta tekib küsimusi või on kellelgi soovitusi, kuidas saaks paremini, või on kellelgi lausa häid pilte või lühikesi videoklippe tundemärkidest, siis need võtan kahel käel anonüümsust tagades vastu! Need võib saata kanadekraam@gmail.com aadressile. Tabel võiks aina kasvada ning areneda.
Comentários