Kas kanad tohivad tarbida piima? Kust tuleb üldlevinud arusaam, et kanadele tohib anda piima? Mis juhtub kanade seedimisega, kui kanadele anda piima ja piimatooteid? Kas piim aitab võidelda siseparasiitidega? Kui palju ja milliseid piimatooteid tohib kanadele anda? Kui palju laktoosi tohib kana päevas tarbida?
Kanakasvatuse foorumites (nii Eestis kui ka USA´s ja kindlasti ka mujal maailmas) juhtub ikka, et keegi soovib teada, kas kanad tohivad tarbida piima ja piimatooteid.
Jah. Ei. Võibolla. Oleneb.
Vastajaid leidub alati hulgi ja inimesed soovitavad järgi proovitud või vanaemadelt kuuldud võtteid, nagu tibudele piimas leotatud saia, kanadele keefiri, jogurti või kohupiima jms andmine. Teadjamad (tavaliselt kanakasvatust spetsiaalselt õppinud või uurinud) kanakasvatajad aga suhtuvad piima ja selle toodete manustamisele kanadele pigem ettevaatusega ning teha seda ei soovita. Kanad on laktoositalumatud ja neil puuduvad soolestikus laktoosi seedimiseks vajalikud ensüümid.
Kust pärinevad siis meie hobikasvatajate arusaamad kanadele sobilike piimatoodete ja nende manustamiseks sobivate koguste kohta?
Kanakasvatusega seotud kirjandust on eesti keeles saadaval minimaalselt. Tavaliselt pärinevad need arusaamad meie vanaemadelt ja emadelt ning on meile koos muude kanakasvatuse baasteadmistega pärandatud. Täpseid koguseid vanaemad meile siiski tavaliselt ei kirjeldanud. Vanasti pakuti kanadele piima, mis oli tol ajal kodudes laialdaselt ja odava hinnaga kättesaadav valgu allikas. Toon mõned näited, kust meie esivanemad oma teadmised selles vallas ammutasid. Lisasin ka internetis kergesti leitava tänapäevase eesti keelse artikkli, kus artikli autor vist ei tundu kanakasvatusega eriti sina peal olevat, sest kui piimatoodete andmist lubada siis oleks viisakas juurde märkida ka soovituslikud kogused, et kanakasvataja oma hoolealustele kogemata liigse piimaga liiga ei teeks.
Maaleht 2009 - Nõuandeid ja soovitusi neile, kes pole kanu pidanud, kuid tahavad sellega algust teha (1).
Tilgastanud piima kanadele ei söödeta, kuna see võib põhjustada kõhulahtisust. Muid piimatooteid (nii värskeid kui hapusid) võib anda küll.
Õie Haavik „Loomariigist” - Tallinn: 1996. - Lk. 28 – 30 (2).
Tibusid toidetakse tangude, keedetud munade, piimaga. Kui tibud suureks kasvavad, paigutatakse nad teiste kanade hulka.
Liina Kuusental-Alvet “Kanakasvatus” 1943 – lk 83-84
Piima võib sööta kanadele igal kujul, välja arvatud poolhapu ehk tilgastanud piim. Viimane võib kutsuda esile seedehäireid. Täiskasvanud kanadele tarvitatakse lõssi ehk läbiaetud piima, kas rõõsalt, hapult või kohupiimana. Eriti soovitatav on võipiim, kuna ta soodustab seedebakterite tegevust.
Piima antakse joogina või temaga niisutatakse pehmesööta. /--/ Rohke piima söötmisest kanadele pole mingisuguseid halbu tagajärgi märganud. Piima võib kanadele joogina alati ees pidada. Kui kanad muid valgurikkaid aineid ei saa, siis tuleb neile anda õige valgunormi saamiseks umbes 200 g ühe kana kohta päevas. Niisugust hulka linnud vedelal kujul ära tarvitada ei suuda, sellpärast tehtagu piim kohupiimaks.
Ühistegelised Uudised, nr. 50, 13 detsember 1935 (3)
Seepärast antakse kanadele veel lisatoitu värske liha, lihajahu, kalajahu, värske kala, kohupiima või paksu hapupiima näol. Et liha ja kala pole alati saadaval (saab seda ainult üksikuil kordadel ja tapamajade läheduses olevad kanapidajad), lahjapiima on aga igas talus omastkäest saadaval, mispärast seda peab söötma võimalikult rohkem kanadele toidulisana kohupiimana või hapendatult.
Piima söötmine on ka väga lihtne ja vähe aeganõudev. Paksuks hapendatud piim võib olla alati joogiks. (Ei tohi anda kunagi poolhaput, s. o. küll hapumaitselist, aga veel vedelat piima, see tekitab seedimisrikkeid.) Samuti võib piima segada ka pehmetoidu hulka. Et kohupiima tegemine võtab rohkem aega, tuleb kohupiima sööta vahetevahel, näit. paar korda nädalas. Kohupiima vesi antakse sigadele. Piim on kasulik sööta kanadele seepoolest, et piimavalk on odav, odavam kui üheski teises valgurikkas söödas.. Et piim ei suuda liha ja kala asendada täiel määral, tuleb viimaseid anda võimaluse korral ka mõnikord eriti eeskujulikkudes kanapidamistes ja hea munemisvõimega, munejate kanade juures. Harilikus korraldamata kanakarjas annab kohupiima ja hapupiima söötmine häid tagajärgi ja tasub end ausasti talvel, millal munad kallid.
Kui kanade eluruum on külm, ei joo kanad päeva jooksul kuigi palju piima, mispärast seda tuleb kasutada eriti pehmetoidu segamisel ja teha kohupiimaks viimast anda kas niisama või toidu hulka segatult. Suvel aga joovad kanad tarviliku hulga (1 liiter 5 kana kohta) piima päevas. Tuleb hoolitseda, et piim ei seisaks liiga kaua sööginõudes, kus ta läheb kergesti käärima, samuti täis tolmu.
Julius Aamisepp "Eesti põllumehe kanakaswatus", - Wiljandi 1917. Lk. 73-84
Piim olgu see värske, kooritud ehk hapu. Kõlbab väga hästi kanapoegade pehmetoidu valmistamiseks kui ka joogi jaoks tarvitada. Olen tähele pannud, et kanapojad kõige kiiremini kasvavad, kui nad piima joovad, isegi kõik muud toiduained seedivad piimaga ühes antud paremini ära. Esialgu tuleks piima anda väikesel mõõdul. / - - / Soovitan kanapoegadele esimesel nädalal peeneks hakitud kanamune ja leiva ehk saia raasukesi sööta. Selleks võetakse ühe osa keedetud kanamunade kohta 3 kuni 4 osa leiba ehk saia ja segatakse üksteisega hästi segamini; viimaseid võib väga hästi enne pruukimist rõõsa piima sees leotada. Nõndasama võib väga hästi ka kohupiima ühes leivaraasukestega segatult sööta.
1935 aasta artiklis on mainitud kohupiima ja paksu hapupiima kanadele söötmise kasulikkust ning ka seda, et vedel piim tekitab kanadele seedehäireid. Samas artikli lõpus mainib autor, et suvel võiks piim alati kanadel ees olla ja kanad võiksid seda tarbida ratsioonis lausa 1 liiter 5 kana kohta. Paneb mõtlema, kas autor kasutab sõna piim, pidades silmas tegelikult hapupiima ja kõiki piima tooteid või tõesti ainult puhast piima.
Ka 1943 a. raamatus leiab autor, et piim (v.a. tilgastanud piim) võiks kanadel pidevalt ees olla ilma mingeid seedehäireid tekitamata. Lisaks mainib autor, et võipiim ehk pett soodustab seedebakterite tegevust, unustades, et tavaline võipiim sisaldab samapalju laktoosi (11), kui tavaline piim ning kuna kanad ei talu väga hästi laktoosi, siis see peaks ju tegema pigem kahju kui kasu.
Tänapäeval peab aru saama kahest asjast: tolleaegsetest võimalustest ja informatsiooni kättesaadavusest. Kuigi 1935. aastaks oli Hamiltoni & Cardi uurimustöö (4) kanadest ja laktoositalumatusest Ameerikas 10 aastat vana, siis tundub, et Eestisse jõudsid need tulemused natukene teisiti mõistetuna. Lisaks ei olnud tavalisel talupidajal arvatavasti eriti palju muid käepäraseid vahendeid, et kanadele vajalikku proteiini kogust muul viisil pakkuda. Piim ja kohupiim olid igas talus enam-vähem saadaval, lisaks nendele putukatele, mida vabapidamisel kanad ise õues talu ümbrusest rohu seest leidsid.
Hamiltoni & Cardi uurimustööst selgub, et üle 2 grammi laktoosi päevas kana kohta tekitab kanale seedehäireid (4) ja pikemaajalisem pidev tarbimine võib neile isegi soolte kahjustusi tekitada.
Mitu grammi laktoosi sisaldab tavaline 2,5% pastöriseeritud piim? Erinevaid tabeleid uurides selgub, et umbes 9 - 14 grammi 1 liitri piima kohta (10, 11). Mis tähendab, 1935 aasta Ühistegeliste Uudiste artikli autor ei pannudki oma väitega „1 liiter 5 kana kohta piima päevas“ eriti mööda. Kiire arvutus näitab, et kui 2 grammi laktoosi kana kohta päevas on ülemiseks
piirmääraks, siis 2,5% piima võib kana kohta manustada maksimaalselt umbes 143 ml, mis teeb 1 liiter 7- le kanale. Lisama peab, et piima rasvasuse % ja laktoosi sisaldus ei ole omavahel seotud. Vähemrasvasemad piimad ei sisalda vähem laktoosi ja vastupidi.
Meeles peab ka pidama, et laktoosivaba sildiga tooteid kanadele anda ei soovitata, kuna laktoos on neis lõhustatud kanadele veel vähem sobilikeks ühenditeks (6).
Miks mitte rohkem? Kanad ei ole imetajad ning looduslikus keskkonnas ei satuks kanad kunagi võimaluse otsa juua mingi imetaja piima. Neil praktiliselt puuduvad soolestikus piimalaktoosi lõhustavad ensüümid. Mõelge laktoositalumatu inimese peale. Nii kui ta tarbib piima ning toorpiima tooteid nagu vahukoor jms, istub ta suurema osa päevast WC ja kannatab mitte just väga meeldiva kõhulahtisuse all. Sama kehtib kanade kohta. Ülemäärane laktoos (ehk siis üle 2 grammi kana kohta päevas) põhjustab kanadele seedehäireid ning arvatavasti ka ebamugavat enesetunnet.
Ühes välismaises kanakasvatuse foorumis märkis üks vastaja, et vanasti arvati, et piim ravib kanadel siseparasiite. Ta möönis, et seda arvati vist seetõttu, et kuna piim tekitab kanadel kõhulahtisust, siis tuiskasid siseparasiidid vedelate väljaheidetega koos välja. Tegelikkuses piima manustamine kanadele siseparasiite loomulikult ei eemaldanud vaid ainult vähendas lühiajaliselt nende arvu. Samas pikalt kestev kõhulahtisus võib omakorda kanadele tekitada juba teisi suuri tervise probleeme (13).
Ühest kanakasvatajatele mõeldud orgaanilisi söödalisandeid tootva firma blogist võib lugeda, kuidas nemad koostöös oma klientidega võitlevad piima kasutades ka koktsidioosiga. Nende kirjelduse järgi peaks kanadele manustama piima 5 päeva järjest ja laskma kanadel iga päev juua ära nii palju piima, kui nad tunni aja jooksul jõuavad. Sellistes kogustes piima manustamine ei pidavat kanadele kõhuhädasid tekitama, vaid piim ja selles sisalduvad lihtsad suhkrud ja rasvad soodustavat lühiajaliselt heade soolebakterite kasvu ning tugevnenud soolestikumikrofloora suutvat koktsiididega võidelda. Seal on ka märgitud, et täispiima tuleks eelistada lahjapiimale ning kõige parem oleks veel keefir. (7) Hetkel puuduvad sellise manustamiskoguse ja ka selle tagajärgede suhtes igasugused teaduslikud uuringud ning see kas sellist kogust oma kanade peal keegi katsetada soovib jääb iga kanapidaja enda mõelda.
Hetkeseisuga on maailmas tehtud mõnesid erinevaid uurimustöid just piimatoodete manustamisest broileritele. Sealt selgub, et hapendatud piimatoodete, nagu keefiri ja jogurti broileritele manustamisel on kasulik mõju kaaluiibele, toidu omastatavuse suurenemisele, kasulike soolebakterite populatsioonile ning vere biokeemilisele koostisele (8, 9).
Nendes uurimistöödes on kasutatud nii 2% kui ka 4% lahust, kuid 2% lahus ei andnud soovitud tulemusi. 4% lahus oli see, mis oli kanadele kasulik.
4% keefiri lahus tähendab, et 40 ml keefirit tuleb lisada 1 liitrile veele. Uuringus ei antud kanadele ette puhast keefirit. Teadmiseks 1 sl on 15 ml ja 1 tl on 5 ml.
Meie kanade soolestikule pai tegevad tooted leiate siit.
Tänu teaduse kinnitavatele uuringutele keefiri kasulikkuse kohta enam vastu vaielda ei ole mõtet, küll aga peab nagu alati mõtlema sobilike koguste peale. Ületarbimine tekitab kahju. Piimatooted (ja ka keefir) sisaldavad lisaks valgule veel ka rasvu ja just need üleliigsed rasvad on need, millega peab ettevaatlik olema.
Veterinaarid on lahkamisel leidnud (7), et piima üleliigne manustamine tekitab kanadel rasvunud maksa sündroomi ning võib viia kana hukkumiseni. Piim sisaldab liiga suures koguses rasva, mida kanade maksad ei suuda läbi töötada. Prantsusmaal toidetakse Bresse kanu teravilja ja piimatoodetega, et tagada mahlane rasvane kanaliha (12). Seal ei ela nuumakanad 5 elukuust kauem ning piima kasutatakse seal nende rasva söötmise eesmärgil.
Kohupiima lindudele söötmise kohta ma kahjuks teaduspõhiseid uuringud ei leidnud. Erinevad välismaised kodulindude blogid küll julgustavad kohupiima kasutama, ning väikeses koguses on see kindlasti ka võimalik, kuid nagu alati, peab meeles pidama, et kohupiim on pigem siiski kanadele kommi asemel.
Loodan, et antud teema lahkamine andis natukene mõtlemisainet nii nendele, kes kanadele piima ja selle tooteid annavad kui ka neile, kes selle kategooriliselt vastu on. Seda kas ja kui palju piima või piimatooteid kanadele manustada, saab nüüd iga kanapidaja ise peale selle postituse lugemist oma äranägemise järgi vaadata. Tulevikus loodetavasti lisanduvad siia ka erinevad juustud ja nende sobilikus kanadele.
Kasutatud kirjandus:
1. https://maaleht.delfi.ee/artikkel/23970351/algajale-piisab-kumnest-kanast (Nõuandeid ja soovitusi neile, kes pole kanu pidanud, kuid tahavad sellega algust teha. – 2009)
4. https://naldc.nal.usda.gov/download/IND43966778/PDF (The Utlilization of Lactose by the Chicken, Hamilton & Card, 1924)
5. https://journals.physiology.org/doi/abs/10.1152/ajplegacy.1913.31.7.439 (SDigestion in the Chick, Shaw 1913)
6. http://www.exoticpetvet.net/avian/dairy.html (Dairy Products and Birds – Loomaarst Margaret A. Wissman 2006)
7. https://www.fertrell.com/blog/feeding-milk-to-chickens
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6852855/ (The effects of fermented milk products (kefir and yogurt) and probiotic on performance, carcass characteristics, blood parameters, and gut microbial population in broiler chickens - Ghasemi-Sadabadi, Ebrahimnezhad, Shaddel-Tili, Bannapour-Ghaffari, Kozehgari & Didehvar 2019)
9. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405654515300469 (Evaluation of kefir as a potential probiotic on growth performance, serum biochemistry and immune responses in broiler chicks – Toghyani, Mosavi, Modaresi, Landy, 2015)
10. https://www.dairynutrition.ca/scientific-evidence/lactose-intolerance-and-milk-allergy/lactose-intolerance-health-authorities-recommendations (Laktoosi sisalduse määrad piimas ja juustudes)
12. https://www.theguardian.com/environment/2008/jan/10/ethicalliving.animalwelfare (Top of the pecking order – Henley)
13. https://www.chickenvet.co.uk/diarrhoea-in-backyard-poultry
Comments