top of page

Lindude kandidioos ehk rahvakeeli "tupeseen" (Vent Gleet ehk Thrush)

Kuna eesti keelses lindudega seonduvas kirjanduses ma täpset vastet Vent Gleet´ile ja Thrush´ile ei leidnud, siis aretasin selle hübriid toreda linnukasvataja Eleeni nõuga. Algajatele mainin, et kodulindudel nagu imetajatelgi on tupeosa. See on munajuha lõpposa, mille pikkus on 7-8 cm ja väljub ta kloaaki.


Valge-mädane kohupiimapasta taoline eritis kloaagist ja pärmseene vohamine seede- ja reproduktiivsüsteemis, mis on põhjustatud pärmseene Candida albicans poolt.


Pärmseened hakkavad vohama kui heade ja halbade bakterite tasakaal on peale antibiootikumide kuuri või pugu ummistust paigast ära. Lisa põhjustajad on riknenud vesi, riknenud või hallitava toidu söömine (eriti riknenud mais, riknenud puuviljad nagu õunad, mis meie sügiseste ilmadega maas kiiresti käärima hakkavad), stress, kaasuvad haigused nagu munajuha põletik, siseparasiidid, pidev kõhulahtisus või-kinnisus ja ebasanitaarsed pidamistingimused ja peale antibiootikumide kuuri.


 

Kliinilised tunnused:


# Kloaagist eritub valget kohupiimapasta taolist ollust.

# Kanade kõht on lahti.

# Halvasti ja tugevalt lõhnavad väljaheited.

# Kloaaki ümbritsevad suled on sageli puudu.

# Kloaagi ümbruse suled on kaetud pasta taolise valge või pruunika väljaheitega.

# Kloaagi alune osa (alakõht) on kaetud kuivanud valge eritisega mis on sinna pinnale tekitanud kooriku.

# Kloaaki ümbritsev nahk on punetav ja ärritunud. Äärmuslikel juhtudel on see ümbrus verine.

# Vähenenud munemine.

# Kaalu langus.

# Paistes rinnak.

# Pugu ummistus.

# Depresioon.

# Vähenenud või hoopis järsult tõusnud isukus.

# Valkjad laigud suus.




Haigestunud linnul võivad esineda kõik, kui ka ainult üks sümptom. Kõik igas vanuses kodulinnud on sellele vastuvõtlikud. See ei ole nakkav ja mõnikord, ehkki mitte sageli, võib esineda ka kukkedel peale haigestunud kanaga paaritumist.


 

Ennetamine:

# Joogivee hapestamine õunasiidri äädikaga vahekorras 1 SL 4 liitrile veele. Selle mõõdukas kasutamine soodustab ainevahetuses süsivesikute ja rasvade lõhustumist ja steroidide sünteesi. See tekitab seedekulglas ja pugus happelise keskonna, toetavad imuunsust ja vähendavad väsimust.


# Normaalse mikrofloora tasakaalu hoidmine seedekulglat toetavate toonikumidega. Igapäevaselt sobib selleks Röhnfried Darmfit, mille koostisosad aktiveerivad kodulindudel (kanad, vutid ja


pardid) sooltes seedimist soodustavate mikroobide kasvu ning aitavad hoida tasakaalu patogeensete ja mittepatogeensete mikroobide vahel, aitavad vitamiinidel-mineraalidel paremini imenduda ning parandavad sellega üldist soolestiku tervist ja tõstavad immuunsust.


# Puhasta kanade jooginõusid regulaarselt.

Hoia kanalas puhtust ja kuivust.


# Ära anna kanadele hallitavaid ja riknenud toidujäätmeid.


Enne ravi, saada kurgutampoon või roeanalüüs võimalusel laborisse, kus labor määrab haigustekitaja. Kuna kloaagi seenhaigus tekib tavaliselt peale puguummistust, kuid võib ka ilma, siis enamjaolt on Candida albicans juba pugus vohama hakanud.



Ravi:


# Haigestunud lind tuleb eraldada ja puhastada tema roega määrdunud taguots. Leota lindu soojas vees umbes 10 min, kuni koorik ise lahti tuleb. Pese ja kuivata lind.


# Taasta normaalne seedekulgla mikrofloora. Kõige kiiremini teeb seda Röhnfried Kükenglücki, ehk pro-biootikum+vitamiin+mineraalid mida saab tellida siit. Manusta seda kanadele kaks nädal järjest.


# Tõsta stressis kanade immuunsust. Peale pro-biootikumide kuuri tee kanadele kahe nädalane Darmwohli kuur. Kui oled otsustanud kasutada apteegi ravimeid, siis tee Darmwohli kuur peale ravimi kuuri lõppemist.



# Helista loomaarstile (meie kasutame R-kliinik OÜ, dr Riina Uibopuu teenuseid Tartus, kelle sekretär on kättesaadav tel nr 7381219) ja selgita olukorda. Toimeaine põhine itraconazole, mida saab välja kirjutada ainult veterinaar, ei ole pika raviaja (ravimit manustatakse 2 kuud järjest) tõttu ideaalne, kuid kiiremini toimival (5 päevane kuur) Nystatinil puudub Eestis hetkel ametlik müügiluba. Seespidist Itraconazole ravimit manustatakse igale haigestunud kanale individuaalselt otse noka vahele kahel järjestikkusel päeval nädalast, ning ülejäänud 5 päeva lind puhkab ravimist. Kanad tuleb enne üle kaaluda ja ravimi täpne kogus välja arvutada. Ravimi puhkepäevadel võiks lindudele manustada pro-biootikume, et tagada ravimi hea imenduvus ning ka soolestiku toetamine ravi ajal.


# Võimalusel määrida kloaaki välispidiselt ja selle ümbrust seenevastase kreemiga 14 päeva 2 korda päevas.


Kindlasti ei ei tohi kandidioosi ravida antibiootikumidega, kuna tegemist ei ole bakterioloogilise haiguse vaid seenhaigusega. Antibiootikumide kasutamine muudab olukorra veel hullemaks.


Kergemate haigusnähtude ja kiire reageerimise korral ei pea ravimeid kasutama. Küll aga ei saa mööda linnu pesemisest ja soolestiku mikrofloora taastamisest probiootikumide abiga. Ravimata kloaagi seenhaigus ise ära ei kao ja läheb ajaga ainult hullemaks. Halvemal juhul surevad linnud kloaagi ummistusse ja vee ning toitainete vaegusesse. Haigestunud lindude tupeosa ja kloaak võib seda sama valget kohupiimapasta laadset ollust täis olla. Karjas võib haigestuda mitu lindu samaaegselt.


Sarnaste tundemärkidega avaldub ka Salmonelloos ja Eimeeria ehk koktsidioos. Kui need võib välistada siis on tegemist tõesti kandidioosiga.


 

Kasutatud kirjandus:

http://www.poultrydvm.com/condition/candidiasis

Linnukasvatud I, Tikk, Tikk, Piirsalu, Hämmal.

https://www.virtuaalkliinik.ee/haigusteave/2016/05/17/kandidoos

Comments


bottom of page