Alates 1. jaanuarist 2006. aastast on Euroopa Liidus keelatud kasutada antibiootikume broilerite kasvu soodustamiseks. Viimasel kümnendil on tehtud piisavalt uurimustöid nendele võrdväärse asenduse leidmiseks. Suundumused linnukasvatuses (vähemalt broilerikasvatuses) liiguvad taimsete ja looduslike vahendite eelistamise poole. Enamus teadustööst tegeleb broilerite kaaluiibe tõstmisega. Siiski on kas pooljuhuslikult või eesmärgina omaette uuritud ka muid huvitavaid asju, nagu üldise immuunsuse tõstmine, parasiitidega võitlemine, kuumataluvus, külmakindluse tõstmine, munakanade munevuse tõstmine jne.
Keda huvitab kasvuiibe tõstmiseks antibiootikumide kasutamise ajalugu Euroopas, saab juurde lugeda selle lingi alt siit.
Ülemaailmse suundumuse tõttu naasta loodusesse julgustab ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kasutama taimi ja ravimtaimi, et asendada või minimeerida kemikaalide kasutamist kanadel kasvatamisel.
Taimseid vahendeid tarbides peab jälgima sama, mida ka keemiliste ravimite puhul: ületarbimine kahjustab linnu maksa või tervist üldiselt ning võib põhjustada sellest tingitud lisa hädasid.
Siit väike, tulevikus loodetavasti pidevalt täienev, hetkel veel tähestikulises järjekorras, nimekiri maitse- ja ravimtaimedest. Puu- ja juurviljad kolivad tulevikus omaette postituse alla.
Meie ravimtaimede segu talveks kanadele leiate siit.
Cayenne pipar (Capsicum annuum cultivar) sisaldab suures koguses kapsaitsiini, mis oma toimelt on põletikuvastane antioksüdant. Ta võib võimendada pankrease ja soolestiku ensüümide aktiivsust, suurendada sapphappe sekretsiooni ja suurendada broilerite kaaluiivet (Munglang 2020).
https://www.european-poultry-science.com/Hot-pepper-span-classws-name-Capsicum-Annumspan-as-an-alternative-to-oxytetracycline-in-broiler-diets-and-effects-on-productive-traits-meat-quality-immunological-response,QUlEPTQyMjA3NjUmTUlEPTE2MTAxNA.html (Munglang, Vidyarthi, 2020)
Ingver (Zingiber officinale) on üldtuntud imuunsüsteemi tugevdaja, antioksüdant, stressialandaja ja seedimise korrashoidja. Põletiku vastase toimega ingver teeb kanade seedimisele pai ning soodustab söögiisu (Valiollahi 2014, Korošec 2009).
Lisaks suurendab ingver munemist.
Uurimustöö kohaselt peaks kanadele
manustama umbes 1 g kuivatatud ja jahvatatud ingverit 1 kg kanasööda kohta. Lihtsam on ingverit kanadele manutada siiski toorelt riivituna joogiveega (Zhao 2011).
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032579119317006?via%3Dihub (Effects of ginger root (Zingiber officinale) on laying performance and antioxidant status of laying hens and on dietary oxidation stability; Zhao, Yang, Yang, Wang, Jiang, Zhang, 2011).
https://www.scholarsresearchlibrary.com/articles/effect-use-ginger-zingiber-officinale-black-pepper-piper-nigrum-l-powders-on-performance-some-blood-parameters-and-antib.pdf (Valiollahi, Rafiee, Miri, 2014)
https://scholar.googleusercontent.com/scholar?q=cache:h2MtHK6Mi84J:scholar.google.com/+Calendula+officinalis+chickens&hl=en&as_sdt=0,47 (Use of herbs and spices and their extracts in animal nutrition – Korošec, Voljč, Salobir, Rezar, 2009)
Kaneel (Cinnamomum verum) on väga tõhus antioksüdant. Ta on antimikroobse, põletikuvastase, vähivastase ja diabeedivastase toimega, mis toimivad kõik kaudselt retseptori vahendatud mehhanismide kaudu. Kaneel mõjub positiivselt ka kanade kaalu iibele (Chowlu 2019).
https://www.researchgate.net/publication/334290807_Use_of_Cinnamon_in_Diet_of_Broiler_Chicken_-A_Review (Use of Cinnamon in Diet of Broiler Chicken - Chowlu, Vidyarthi, Zuyie, 2019)
Kibuvits (Rosa canina L) sisaldab suures koguses C vitamiini ja on suurepärane immuunsuse tõstja (PoultryDMV). Sisaldab antioksüdante luteiini ja zeakstaniini, ning tänu sellele värvib munarebu tumedamaks (Vlaicu 2020).
Lisaks langetab kibuvits kanadel külmast ilmast tingitud stressi. 10-20 grammi kibuvitsa pulbrit tuleks segada 1 kg toiduga.
Soovitusliku annust ei tohiks ületada, kuna üleannustamine tekitab vastupidise tulemuse. (Tekeli 2013)
https://www.researchgate.net/publication/343955998_Rosehip_Rosa_canina_as_a_Beneficial_Dietary_Feed_in_Poultry_Nutrition_Review (Vlaicu, Turcu, Tatiana, 2020)
Kurkum/Tumerik (Curcuma Longa) on tugev antioksüdant, seentevastane ning antimikroobne ingveri perekonda kuuluva maitsetaime risoomist jahvatatud pulber.
Tänu oma eelpoolmainitud toimetele parandab kanade toiduga segades toidu kvaliteeti.
Uuringute järgi tuleks seda parima kaaluiibe saavutamiseks ja vere kolesterooli taseme langetamiseks broileritele manustada 1 g kurkumi 1 kg toiduga.
Lisaks leidsid uuringud, et 3% kurkumi lisamine kanade dieedile vähendas kanade väljaheidetes leiduvate eimeeria ootsüstide arvu märkimisväärselt. Maksimaalne kurkumi kogus on 50 g – 1 kg toidu kohta. Selle ületamisel hakkavad kanad kannatada saama.
https://www.nccih.nih.gov/health/turmeric
https://www.researchgate.net/publication/322928876_Turmeric_Curcuma_Longa_An_Underutilized_Phytogenic_Additive_in_Poultry_Nutrition – (Olarotimi, 2018)
https://www.cambridge.org/core/journals/world-s-poultry-science-journal/article/abs/use-of-turmeric-curcuma-longa-in-poultry-feed/C7C8D2B4CAD35087C55EF90F579E2029 – (Khan, Naz, Javdani, Selvaggi, Tufarelli, Laudadio, 2012)
Küüslauku (Allium sativum) võib maksimaalselt manustada lindudele 2% kogu ratsioonist. Küüslauk tõstab valgete vereliblede arvu ja tänu sellele tõuseb immuunsus (Fadlalla 2010).
Lisaks pärsib küüslaugus sisalduv antibiootiline aine allitsiin seedekulglas elutsevate bakterite S. aureuse ja E. coli
paljunemist. Samuti aitab see langetada küüslauguga toidetud broileri liha tarbivatel inimestel vereplasma kolesterooli ja triglütseriidide taset ning reguleerib efektiivselt lipiidide ainevahetuslikke protsesse, läbi mille hoiab ära ateroskleroosi ja koronaartõve võimaliku tekkimise.
Mitme uuringu kohaselt viib 0,5 g küüslaugu manustamine 100 g toiduga kõige kõrgema kasvuiibe ja efektiivsema toidu muundamisel lihsamassiks brolileri kasvatamisel (Puvača 2015).
(Effect of garlic, black pepper and hot red pepper on productive performances and blood lipid profile of broiler chickens – Puvača, Kostadinović, Kostadinović, Lukač, Lević, Popović, Novakov, Vidović, Đuragić, 2015)
https://www.researchgate.net/publication/275982117_Effect_of_Feeding_Garlic_on_the_Performance_and_Immunity_of_Broilers (Fadlalla, Mohammed, Bakhiet, 2010)
Mädarõika (Armoracia rusticana) lehti võib kanadele anda korra kuus ja see võib olla kuni 20% päevasest toidu vajadusest. Pole küll hetkel leidnud ühtegi kinnitavat teadusuuringut, aga rahvasuu räägib, et aitab võidelda siseparasiitidega. Mädarõika mugula võimaliku kanadele manustamise kohta andmed puuduvad.
Rosmariin (Rosmarinus officinalis) värskena on A-, B-, C- vitamiinide ja magneesiumi, kaltsiumi, vase, raua ning mangaani rikas maitse- ja ravimtaim. Tänu oma antimikroobsele ja antibakteriaalsele toimele suudab ta uuringute kohaselt hoida eemale isegi Staphylococcus aureuse ehk pododermatiidi tekke (PoultryDMV).
Lisaks langetab rosmariini õli kasutamine kolesterooli taset, parandab neerude ja maksa tööd ning tõstab immuunsust tänu antioksüdantide taseme tõstmisele (Ghanima 2020).
https://www.mdpi.com/2076-2615/10/2/245 - (Effect of Housing System and Rosemary and Cinnamon Essential Oils on Layers Performance, Egg Quality, Haematological Traits, Blood Chemistry, Immunity, and Antioxidant – Ghanima, Elsadek, Taha, El-Hack, Alagawany, Ahmed, Elshafie, El-Sabrout, 2020)
Sibulas (Allium cepa L.) sisalduvad kiudainete põhikoostiseks on fruktaanid ehk looduses esinevad fruktoosijääkidest koosnevad polüsahhariidid, mis on prebiootiliste omadustega ehk stimuleerivad selektiivselt kasulike (probiootiliste) bakterite kasvu (Haug).
Sibulad sisaldavad ka vitamiine C ja B6, kaaliumi, folaati, mangaani ja veel palju teisi kasulikke mineraale.
Uuringute kohaselt alandab sibul vere kolesterooli taset ning aitab kanadel paremini toime tulla ka suvise kuumastressiga (Al-Ramamneh 2018). Selle uuringu kohaselt manustati kanadele 2,5% sibulaekstrakti - vee segu ning 2,5 g kuivatatud sibula pulbrit segati 1 kg toiduga.
Sibulate kasutamisega peab ettevaatlik olema, kuna kanadele tohib manustada ainult mugula osa ja mitte kunagi sibula roheliseid võrseid. Rohelised sibula võrsed ja kuivad sibula koored on kanadele, nagu ka teistele kariloomadele, mürgised. Sibula kanadele manustamisel peab järgima soovituslikke manustamis annuseid ja neid mitte kunagi ületama, sest üle manustamine tekitab kanadel kehvjalgsust ning muudab ka munad sibula maitseliseks.
http://bepls.com/JUNE_2017/7.pdf - Effect of using onion as Anticoccidial agent on broiler physiology and production – (Al-Ramamneh, Almassad, Hussein, 2017)
https://akadeemiake.ee/wp-content/uploads/2021/06/Haug_levaan.pdf (Polüsahhariidse levaani mõju hindamine valitud bakteriliikide kasvule ning tekkinud produktide analüüs, Haug)
https://link.springer.com/article/10.3103/S1068367418010160 (Al-Ramamneh 2018)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/276714#nutrition – (Why are onions good for you? – Ware, Hatanaka, 2019)
https://www.researchgate.net/publication/266148392_Effect_of_Onion_Extract_in_Drink_Water_on_Performance_and_Carcass_Traits_in_Broiler_Chickens (Goodarzi, Nanekarani, 2014)
Sidrun (Citrus limon) segatuna küüslaugu ja sibulaga (üks osa sidrunit, üks osa sibulat ja 1/10 osa küüslauku, 10 ml segu 1 liitrisse vette), tõstis kanadel munevust ja suurendas munade keskmist kaalu, tugevdas immuunsust, vähendas vere kolesterooli sisaldust ning parandas sööda teisendamise suhet märgatavalt (Omer 2019).
Sidrunimahla ja tüümiani kooslisamine söödale kuumal perioodil vähendab kuumastressi. Sidrunimahla 2 ml 1 liitrisse vette ja tüümiani vastavalt 1% toiduratsioonist (Beboudi 2016).
Sidruni kasutamisel on soovituslik kasutada ainult mahla, sest uuringute kohaselt pidurdab viljaliha pidev kasutus kaaluiivet (Basir 2017).
https://bnrc.springeropen.com/articles/10.1186/s42269-019-0160-4 (Omer, El- Mallah, Abdel-Magid, Bassuony, Ahmed, El-Ghamry, 2019)
https://www.researchgate.net/publication/303444582_The_Influence_of_Drinking_Water_Containing_Lemon_Juice_and_Thyme_Supplemented_Diet_on_Performance_and_Some_Blood_Parameters_of_Broilers_under_Heat_Stress (Behboudi, Esmaeilipour, Mirmahmoudi, Mazhari, 2016)
https://www.researchgate.net/publication/315649297_Effect_of_dietary_graded_levels_of_dried_lemon_citrus_aurantifulia_pulp_on_performance_intestinal_morphology_and_humoral_immunity_in_broiler_chickens (Basir, Toghyani, 2017)
Tüümian (Thymus vulgaris) ja sellest saadud õli taastab soole barjääri terviklikust ning kutsub esile immuunsuse tõusu, suurendab kanade külmataluvust ja parandab ka mingil määral munemist külmal perioodil (PoultryDMV).
Tsilli pipra (Capsicum anuum) kasutamine 1% ja 2% ratsiooni osana on uurimustööde kohaselt efektiivne vahend vähendamaks Salmonella typhimuriumi bakterite arvu väljaheidetes.
Lisaks vähendas see samast bakterist tingitud suremust. Samuti langetas vere kolesterooli taset (Abed 2010). Aru peab saama, et tegemist ei ole siiski Salmonellat raviva taimega.
Comentarios