Algupärane tulesiidri retsept pärineb Rosemary Gladstar’i raamatust „Fire Cider“. Roots and Refuge Farm on sellele lisanud omapoolsed täiendused. Fire Cider on eelkõige mõeldud kasutamiseks inimestele, kuid kanakasvatajad üle ookeani (näiteks Bloom Where You're Planted YouTuber) on hakanud seda kasutama ka kanade vastupanuvõime tugevdamiseks igasuguste viiruste ja külmetushaiguste vastu ning kanade üldise toonuse tõstmiseks.
Ja miks ka mitte? Kõik tulesiidri koostisosad on kanadele sobivad ning siit võib lugeda kui palju, mida kanadele manustada tohib ja milleks iga asi hea on. Tänu oma soojust vallandavatele koostisosadele sobib tulesiider kanadele siiski ainult jahedamatel ja lauskülmadel päevadel, kui temperatuur langeb vähemalt alla 15 soojakraadi ja eelistatuna ikkagi talvel kui temperatuur langeb juba alla 0 kraadi.
Silmas peab pidama, et tegemist on toonikumi mitte ravimiga. Olemas olevat ülemiste hingamisteede haigust see enam kanadel ei ravi. Bakteriaalse haiguse tuvastamisel labori poolt aitavad antibiootikumid ja viirusliku haiguse tuvastamisel aitab selle läbipõdemine.
Kodukootud Tulesiider
1 dl koorega riivitud ingveri
1 kooritud ja hakitud keskmine mugulsibul
10 kooritud ja hakitud küüslaugu küünt
2 viilutatud jalapenot (seemned jäta sisse)
1 sidruni koor ja mahl
1 laimi koor ja mahl
3-4 rosmariini oksa või 2 sl kuivatatud rosmariini
3-4 tüümiani oksa
1 sl tumerikku (Curcuma Longa)
¼ tl Cayenne pipart
½ - 1 dl kuivatatud kibuvitsa marju
1 liiter pastöriseerimata õunasiidri äädikat
maitsestamiseks mett
Kõik koorega koostisosad tuleks enne kasutamist ilusasti sooja veega puhtaks pesta. Pane kõik koostisosad (välja arvatud mesi) 1,5 liitrise purgi põhja ja vala peale õunasiidri äädikas. Meil oli kasutusel 2 liitrine purk, sest see on juba kodus olemas. Kui juhuslikult pole kõiki koostisosi käepärast, siis see ei tee midagi. Kasuta neid, mis on parasjagu olemas.
Kata purk hapendamise kaanega ja pane hapnema päikesevalguse eest kaitstud kohta, näiteks sahvrisse. Iga paari päeva tagant loksuta purki, et ained saaksid mõnusalt omavahel seguneda. Kui kasutad spetsiaalseid hapendamise kaasi, siis teeb „krooksumise-mulksumise“ töö sinu eest ära purgikaas, mis gaaside tekkides selle spetsiaalse nuputaolise ventiili vahelt välja laseb. Kui aga kasutad tavalisi kaasi, pead iga paari päeva tagant purgist ise rõhku („krookse“) kaane vahelt välja laskma.
Kui 4-6 nädalat on täis, on aeg kogu kupatus läbi sõela või marli ära kurnata ning vedelik tagasi purki kallata. Paksu võid vabal valikul kas kuivatada ja siis pulbriks jahvatada ning kasutada edasi või visata komposti. Kui kasutad toonikumi ise siis kurnatud puhta toonikumi sisse lisa maitseks mett oma äranägemise järgi täpselt enne tarbimist, kuid mitte liiga palju.
Hoiusta päikese eest kaitstud kohas, toatemperatuuril. Tarbi ära umbes 3 kuu jooksul.
Vajadusel tarbi 30-60ml puhtalt ise või jaga kanadele vahekorras ½ dl tulesiidri segu 1 liitrisse vette. Tähtis on jälgida, et tulesiidri ja joogivee segu ei oleks metallist jooginõus, sest äädikas rikub jooginõu sisu.
Kes immuunsust tõstvat toonikumi kanadele ise valmistada ei soovi või pole selleks lihtsalt aega, siis võib kõiki koostisosi kanadele ka eraldi loomulikult manustada ning soovi korral saab ka immuunsust tugevdavaid toonikume erinevatest kanadele mõeldud e-poodidest osta. Meie e-poes leiduvat immuunsust tõstvat toonikumi saab näiteks osta siit.
Kasutatud kirjandus:
https://www.youtube.com/watch?v=JU8U0bDmXks - Fire Cider Remedy, by herbalist Rosemary Gladstar
https://www.youtube.com/watch?v=9WTqVwQNDxs - Making A Homemade Fire Cider Cold Remedy | Roots and Refuge Farm
https://www.youtube.com/watch?v=KUjkk_NI7aA - How to treat respiratory illness in chickens - Bloom Where You're Planted
https://khpet.com/blogs/farm/what-temperature-is-too-cold-for-chickens - Elizabeth Racine, Doctor of Veterinary Medicine
https://bnrc.springeropen.com/articles/10.1186/s42269-019-0160-4 (Impact of adding natural bioactive mixture composed of lemon, onion, and garlic juice at different levels on productive performance, egg quality, and some blood parameters of commercial laying hens – Omer, El-Mallah, Abdel-Magid, Bassuony, Ahmed, El-Ghamry, 2019)
https://www.kanadekraam.com/post/millised-taimed-on-kanadele-sobilikud
Comments